Quantcast
Channel: Grama.bg »дебат
Viewing all articles
Browse latest Browse all 18

Битката за София

$
0
0

Битката за София – дебат на основните кандидати за кмет на столицата

Снощи в “Референдум” наблюдавахме битката за София – дебат между основните кандидати за кмет на столицата. Пет дни преди изборите чухте идеите за управление на София от кандидатите на осемте парламентарно представени политически партии. В 90-минутният дебат се търсиха конкретни отговори от участниците по няколко големи теми – пренаселеност на столицата, трафик, паркиране, сигурност, замърсяването.

Основният въпрос, с който “Алфа рисърч” тества обеществените нагласи тази вечер е „Какво е вашето мнение за бъдещето на София в следващите 4 години – по-скоро оптимистично или по-скоро песимистично?“

Йорданка Фандъкова коментира, че активността на гражданите би била победа за целия град. Тя припомни, че за последните години са изградени 24 км. метро линии, които се използват активно от гражданите. В последните две години се започна сериозна подмяна на градския транспорт, заменяйки старите автобуси и тролейбуси. Тя припомни също, че в последните години не е поскъпвал и билета за пътуване. До края на годината започва изграждането на третата метролиния. Заедно с това се продължават подмяната на автобусите, които ще се подменят с електробуси. В процес на изграждане е и интелигентната система за организиране на движението, обеща още настоящият кмет. „Когато става въпрос за корупция, аз съм възлага множество проверки, които са изпращани до главната прокуратура.“ Така отговори Фандъкова на нападките на Георги Кадиев, относно корупцията в градския транспорт. „В момента има 4 буферни паркинга към метрото, които все още се използват малко. Затова основното усилие трябва да се насочи към насърчаване на столичани за използването им.“

По отношение на сигурността в София Фандъкова коментира, че проблемите със сигурността са сериозни. Основният ангажимент по този въпрос е на МВР, заяви още Фандъкова. Кметът на София увери, че се водят преговори за увеличаването на патрулите в града. Друга мярка, по която се работи е разширяването на видео наблюдението из града.

По отношение на „Топлофикация-София“ тя заяви, че тя припомни, че общинските, търговски дружества се ръководят от Общинския съвет. Преди седмици бяха уточнени задълженията с БЕХ и е подготвен договор за разплащане на 500 млн. лв. на вноски, заяви още Фандъкова. Има сериозна нужда от инвестиции. Тя припомни, че по нейна инициатива са назначени енергийни омбудсмани.

Михаил Мирчев започна своето участие, като се обяви „ЗА“ пускане на нощен транспорт. Той извади статистика, според която има 5 700 паркоместа синя и зелена зона, които дават 14 млн. приход. Според него тази статистика показва, че „Паркинги и гаражи“ са една черна дупка, генерираща неправомерни приходи. Незаконното строителство е пряк проблем на кмета. „Той има общинска полиция, на която да възлага в екстремни ситуации, специални задачи. Затова кметът не трябва да си измива ръцете с МВР.“ Това заяви Мирчев, по отношение на сигурността в града. Той отново направи препратка към транспорта, във връзка с ромското население, като попита какво се прави с движението на каруци по софийските улици. В тази връзка идва и въпросът какво се прави с регистрирането на ромите по райони.

По отношение на „Топлофикация-София“, че това е най-голямата болка на софиянци, не само 700 млн. задължения, но най-вече чрез загубата на 93 млн. чрез КТБ. Управлението на „Топлофикация“ е едно от най-големите престъпления в града. Не само на директорите, но и на кмета, защото това е 100% общинско дружество. В тази връзка Мирчев направи препратка към високотехнологичния завод за боклук, който използва RDF гориво, което трябва да отиде в „Топлофикация“, но тя няма инсталация за него.

Вили Лилков коментира, че голяма победа би било гласуването на референдума със „да“, както и заемането на кметския пост. Той коментира, че трябва да се оправи схемата на вътрекварталния градски транспорт, който да свързва гражданите със спирките на метрото. Наболял проблем е липсата на парко места в града. Градският транспорт понася 15% гратис пътувания, които се отразяват на джоба на столичани. Също така трябва да се промени схемата за движение. На първо място трябва да се мисли за пешеходците, после за колоездачите и чак накрая за колите.

По отношение на темата ред и сигурност Лилков заяви, че центъра на София отдавна не е по-сигурно място от крайните квартали. Получава се така че сигурните квартали са пренаселени, а други квартали деградират сериозно. Формулата е да се работи на цялата територия на общината. „Кметът на Столична община е пряко отговорен за сигурността на софиянци.“ „Така коментира Лилков въпросът за сигурността на града. Хората не познават общинска полиция и това трябва да се промени.“

По отношение на „Топлофикация-София“ той заяви, че тя се нуждае от скъсване на връзката със Столична община и привличане на сериозен кредите ресурс.. Трябва да се направят сериозни и ефективни инвестиции в когенерационните мощности. Също така има нужда от изграждане на RDF горивото, която ще поевтини разхода на природен газ с около 11%. В същото време се налага влагането на сериозни средства за оправянето на топлопреносната мрежа, което да намали загубите при пренос.

Георги Кадиев определи, като победа е това да стане кмет на София. Той коментира инфраструктурата на града, като заяви, че в столицата има около 900 000 автомобила и това налага бързи инвестиции в градския транспорт. Второто, което трябва да се направят велоалеи, които наистина са 50 км И третата цел е ремонтирането на пътната мрежа. Той се обърна до г-жа Фандъкова, че е наложително да се вземат спешни мерки за справяне с корупцията сред шофьорите в градския транспорт, които многократно са изпращали сигнали до Столична община. Кадиев коментира и сигурността в София, като заяви, че няма сигурен квартал, а такива, които са по-несигурни от други. Това, което липсва са жива охрана в парковете, коментира Кадиев и изрази своето виждане за увеличаване на общинските полицаи в града. Той засегна проблемът с инвестициите в социалната сфера, който са страшно малки. В тази връзка той предложи да се отпуснат безплатни карти за градския транспорт.

По отношение на „Топлофикация-София“ коментира, че тя е на 630 млн. задължения към „Булгаргаз“ и загуби от 57 млн. за миналата година. Тя е най-голямото перо от общината и е много трудно да ЕС предвиди бъдещето на компанията. Това зависи и от цената на газта, която не зависи от Столична община. Той попита кой е този, който е наредил внасянето на 93 млн. лв. на Топлофикация в КТБ?

Ангел Джамбазки заяви, че бързият градски транспорт е единственият начин да се накарат жителите на града да слязат от колите си и така ще се оправи екофона на столицата. Той коментира, че монополът на „Софийска вода“ е огромен проблем и той трябва да бъде пресечен, за да се спре източването на пари от джобовете на гражданите. По отношение на нощния транспорт Джамбазки коментира, че нощен транспорт трябва да се пусне само до възлови места в столицата, като автогара и ЖП гара. Темата за сигурността е много наболяла тема, заяви Джамбазки. Според него огромното струпване на групи имигранти нажежава обстановката и единственото решение е тяхното изселване. За сигурността в крайните квартали Джамбазки изброи тези, в които не се живее нормално, защото малцинствените групи са създали анархична система на живот. Един от начините да се пресече това е справянето с незаконните постройки, смята още Джамбазки. Те трябва да имат същите привилегии, които имат и нормалните български граждани, а не да бъдат приоритизирани.

По отношение на „Топлофикация-София“ Джамбазки коментира, че това предприятие няма алтернатива. Според него трябва да се въведат уреди, които показват реалната потребена енергия. Според него дружеството не трябва да бъде продадено, защото това би била същата тежка грешка, която се допусна със „Софийска вода“ и ЧЕЗ.

Явор Нотев започна своето участие, като заяви, че рано или късно ПП Атака“ ще получи кметския пост в града и това е само въпрос на време. „Има дефицит на интелектуален момент при организирането на движението в столицата“, коментира Нотев, по отношение на въпроса за инфраструктурата на София. Състоянието на автобусите създава усещането, че има дискриминиране в насочването на новите возила само в едни определени маршрути. Лилков коментира, че законът трябва да се приложи с цялата му строгост, за да се контролира мигрантският поток в града. Всяко отлагане на решаването на този проблем е белег за безотговорно отношение в управлението на града. Същото се отнася и за ромското население и техните незаконни сгради. За това решението е ясно, заяви категорично още Нотев.

По отношение на „Топлофикация-София“ заяви, че общинската фирма няма алтернатива. Две насоки трябва да има – оптимизацията на работата на дружеството и също да се наложи търсене на задълженията към Топлофикация. Той сравни възможността усилията за спасяването на дружеството да ЕС увенчаят с успех точно толкова, колкото успешни биха били тези за спасяването на ЦСКА. В никакъв случай не трябва да се търсят нови инвеститори, завърши още Нотев.

Мария Календерска заяви, че само даването на алтернатива на гражданите, за да пожелаят те да спрат да използват колите си активно. В момента, като приоритет на инфраструктурните проекти са фокусирани само колите, но не и на градския транспорт, заяви още Календерска. Тя заяви, че е нужно да се промени системата, така че един билет да отговаря на всички видове транспорт в града. В София има канали, които при правилно проектиране могат да се изградят безплатни паркинги. Това предложение бе нападнато от Ангел Джамбазки, който коментира, че това ще бъде пагубно за града, по отношение на екофона, но и има опасност от наводнение на града. По отношение на сигурността Календерска предложи да се приеме специален закон за справяне с притока на мигранти, като се ускори издигането на стените на българските граници. „Наблюдава се абсолютно неглижиране на хората, за сметка на инфраструктурни проекти.“

По отношение на „Топлофикация-София“ Календерска определи, като тотална язва. Дори заключи, че се позволява затъмнение, по отношение на обществените отчети.

Андрей Георгиев коментира сигурността, като заяви, че категорично е „ЗА“ видео наблюдението, но друг много важен момент е и социализирането на ромския етнос. Според него те нямат достъп до социални услуги, детски градини и здравеопазване. Трябва образованието да се измести на челно място в приоритетите на общината. Той попита колко родители са били глобени за това, че децата им не посещават училище? Според него техните права не са изведени на преден план. Той цитира мнението на столичани, че София страда от липсата на контрол. „220 млн. са предвидени, но не са използвани, което говори за управленска безпомощност.“ Георгиев заяви, че е скептичен по отношение на „Топлофикация“. Престъпление е гражданите да заплащат енергия, която не са използвали. Според него по несправедлив начин се осъществява разпределението на енергията. Парите на дружеството не са безвъзвратно изгубени през КТБ, а те са реализирани в два мандата на ЕП – мандатите на г-н Бареков и г-н Джамбазки.

БНТ1, „Референдум“


Viewing all articles
Browse latest Browse all 18

Latest Images

Trending Articles





Latest Images